Co roku jest doskonale, jeśli rośliny trafią na lato z pokoju do ogrodu. Termin wystawienia jest zależny od temperatury. Uważamy, żeby już nie groziły im przymrozki.
Dzięki wystawieniu te, które zostają zyskują więcej miejsca na rozrośnięcie się. I jest łatwiej dbać o nie w mieszkaniu.
Rośliny wystawione do ogrodu mają całkowicie zmienione warunki: znacznie więcej światła, czasem deszcz a nawet burza i wiatry.
Dlatego rozważnie je ustawiamy w ogrodzie.
Postawione na zadaszonym i zacienionym tarasie, bez problemu zniosą wystawienie na zewnątrz.
Natomiast rośliny wystawione do ogrodu na rabaty są narażone bezpośrednio na warunki pogodowe.
One wymagają uwagi i kontroli po każdej burzy czy silnym wietrze.
Wysokie rośliny stawiamy przy krzewach, żeby nie były narażone na przewrócenie przez wiatr. Rosnące krzewy w ogrodzie są świetną przesłona przeciwwietrzną dla naszych roślin domowych. Chronią je przed silnymi podmuchami wiatru. Takie ustawienia ma nie tylko praktyczne zastosowanie, ale i estetyczne. Możemy zrobić ciekawą kompozycję uwzględniając kolor i kształt liści czy kwiatów. Cor oku inaczej projektuję ich ustawienie. Kompozycja się zmieniam w sezonie, uwzględniając zmieniające się warunki pogodowe.
Nie wyjmujemy roślin z doniczek i nie sadzimy do gruntu. Posadzenie do ogrodu da możliwości rozrosnąć się korzeniom bez ograniczeń a w konsekwencji jesienią trzeba będzie przyciąć korzenie, żeby z powrotem posadzić do doniczek
Rośliny w donicach w ogrodzie są narażone na dwa przeciwstawne zagrożenia : przesuszenie i zalanie.
Trzeba pamiętać, że ich korzenie rosną w ograniczonej przestrzeni, którą tworzy donica. Nie mogą korzystać z wody z gleby a także nadmiar wody nie odpływa dostatecznie szybko. Rośliny nie lubią zastoju wody w doniczce, a także przesuszania bryły korzeniowej. Nadmiar wody i jej obecność w podstawce powoduje gnicie korzeni. Z kolei nadmierne wysychanie bryły korzeniowej reagują intensywnym zrzucaniem liści.
Na przesuszenie narażone są rośliny w małych donicach oraz w donicach łatwo nagrzewających się np. metalowych czy czarnych. Przy bardzo mocno operującym słońcu nagrzeje się nie tylko donica ale i ziemia wewnątrz. Nie podlewajmy wówczas roślin, lepiej schłodzić donicę a podlewać, kiedy będzie chłodniej, najlepiej z rana.
Możemy również rozłożyć na powierzchni donicy warstwę np. drobnej kory lub po prostu odpowiednio przyciętego filcu, żeby zatrzymać wilgoć i chronić rośliny przed przesuszeniem.
Jeśli jednak mimo wszystkich starań roślina została przesuszona, warto ja obficie podlać i pozostawić na 2-3 godziny w misce w wodzie, aby ziemia miała możliwość odpowiednio nasiąknąć.
Kiedy żar się leje z nieba najlepiej, żeby podlewać rośliny codziennie, rankiem albo wieczorem.
Jednak cały czas miejmy na uwadze, że większość naszych roślin domowych pochodzi z lasu tropikalnego i nie toleruje bezpośredniego słońca a już szczególnie mocnego letniego. Czasem i w domu u roślin stojących na południowych parapetach są widoczne oparzenia słoneczne.
Nie ustawiajmy roślin w miejscach mocno nasłonecznionych w ogrodzie.
W deszczowe lato czy po ulewie sytuacja jest odwrotna. Rośliny są zalane, wówczas korzenie mogą gnić. Należy wylać wodę z podstawek i jeśli to możliwe ustawić donicy w suchych miejscu, że by nie stały w wodzie. Można je ustawić na np. kratownicy, żeby woda spokojnie wyciekła. Trzeba umożliwić obeschnięcie donic w możliwie szybko ale i naturalnie. Nie jest dobrym pomysłem wystawienie ich na słońce, przy mocnym słońcu woda w gorącej donicy może się za mocno nagrzać, zamiast wypłynąć.
Po deszczach sprawdzajmy stan zdrowotny roślin i nagromadzenie ślimaków przy donicach.
Jeśli jest fatalnie i rośliny zamierają, konieczne może się okazać przesadzenie do świeżej ziemi. Dobrze jest wymienić podłoże w całości, a nie jedynie dodać. Korzenie musimy przejrzeć. Należy usunąć wszystkie zgniłe korzenie czy nawet fragment rośliny. Jeśli pozostawimy chore części choroba się rozwinie na na zdrowe fragmenty. Roślina osłabiona będzie podatna na inne choroby i może obumrzeć. Zdrowe i białe korzenie dają możliwość na rozwój rośliny w nowym podłożu.
Regularne monitorowanie stanu zdrowotnego naszych roślin oraz dostosowanie podlewanie do warunków pogodowych, wymogów rośliny i typu donicy pomogą utrzymać nasze rośliny w dobrej kondycji.
Wydaje się, że opieka nad roślinami domowymi w ogrodzie to ogromny obowiązek. Ale wystarczy codzienny spokojny spacer, żeby zorientować się w jakiej są kondycji, co się z nimi dzieje. Czasem trzeba usunąć ślimaki, wylać wodę z podstawki i sprawdzić czy podłoże jest przesuszone czy nie.
Tymczasem pozostawione w domu rośliny będą miały więcej miejsca do rozrośnięcia się.