Blog

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

hortensje

August 26, 2024

Moda na hortensje nie przemija.

Hortensje latem są ozdobą ogrodów.

Aby krzewy zdrowo rosły i ładnie wyglądały w naszym ogrodzie ważne jest ich poznanie.

Nie są to rośliny europejskie. Zostały przywiezione z Azji,  (z części południowej i południowo-wschodniej kontynentu). Naturalnie rosną również Ameryce  Północnej i Południowej aż po Andy.

Początkowa nazwa rodzaju brzmiała „Hortensia”, być może na cześć Hortensji, córki księcia Nassau-Siegen, która uczestniczyła w rejsie dookoła świata. Z tej wyprawy botanik Filibert Commerson przywiózł ogrodową odmianę hortensji ogrodowej.

Hortensje bukietowe w ogrodzie.

Hortensje do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby żyznej, wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Źle znoszą suszę. Jeśli w ogrodzie jest nawodnienie lepiej zrobić dla niej pętelkę z węża kroplującego. Potrzebują więcej wody szczególnie w słonecznym miejscu. Czasem przy bardzo mocnym słońcu powinny być wręcz cieniowane, żeby uniknąć poparzeni liści.

Obecnie możemy wybierać w gatunkach i ich odmianach do posadzenia w ogrodzie.

1. hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

To popularna niegdyś hortensja w wiejskich przedogródkach. Ma charakterystyczne płaskie lub lekko wypukłe kwiatostany, różowe lub niebieskie. Kwitnie od lipca.  Kolor jest zależny od kwasowości podłoża. Jeśli gleba jest zdecydowanie kwaśna, kwiaty są niebieskie. Możemy zaopatrzyć się w preparat do zakwaszania, dostępny w sklepach ogrodniczych. Należy to zrobić przed kwitnieniem krzewów.

Hortensja ogrodowa jest wrażliwa na mróz. Kiedy temperatura jest ujemna, należy kopczykować drobno zmieloną korą. Ponieważ zawiązuje pąki kwiatowe w sierpniu poprzedniego roku, należy również zabezpieczyć pąki  przed przymrozkami wiosną.

Niektóre odmiany uprawiane są w doniczkach. Kwitnące wiosną są pędzone.

Hortensja ogrodowa.

2. hortensję bukietową/wiechowata(Hydragea paniculata)

Sprowadzona z Japonii. Obecnie ta hortensja coraz częściej rośnie w naszych ogrodach i na terenach miejskich.

Kwiaty ma w postaci stożkowatych wiech, które osiągają 25 cm długości. Są kremowe, białe przekwitając różowieją.

Kwitnie sierpień, wrzesień. Przeciętnie dorasta do 2m.

Wyhodowano mnóstwo odmian: są małe, nie dorastające do 1m jak „Bobo” czy „Little Lime”, „LittleSpooky” a odmiana „Levana” jest olbrzymem – osiąga 5m wys.

Hortensje te w miarę przekwitania zmieniają barwę kwiatów. Najczęściej są początkowo białe, z upływem czasu różowieją, niektóre są karminowe w końcowym etapie kwitnienie np. „Magical Fire”. Odmiana ‘Pinky Winky”jest dwubarwna. Inne początkowo mają kwiaty limonkowe np.„Limelight” czy „Magical Mont Blanc”

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie w półcieniu lub półsłonecznym, może to być stanowisko ze słońcem wschodnim lub zachodnim. Wymaga podłoża wilgotnego.

Kwitnie na pędach tegorocznych. Przycięta kwitnie obficie.

odmiana "Limelight"
odmiana "Levana"

3. hortensja piłkowana(Hydrangesa serrata)

W naturze rośnie w azjatyckich(Japonia, Korea) lasach. Dlatego wybieramy dla niej stanowisko półcieniste lub cieniste.

Krzew dorasta do ok. 1-1,2.Kwiatostany są półkoliste lub prawie płaskie, których barwa zależy od kwasowości podłoża. Barwa kwiatów powinna być niebieska, świadczy że podłoże jest kwaśne, prawidłowe dla hortensji.

Kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jedynie usuwamy przekwitłe kwiatostany,  tnąc wiosną tuż pod nimi. Dobrze reaguje na na cięcia odmładzające i sanitarne.

Jesienią jej duże liście jaskrawo się przebarwiają.

odmiana "Blue Bird"

4. Hortensję dębolistną (Hydrangea qurcifolia)

Pochodzi z Ameryki Północnej(USA), gdzie dorasta do 4m. W Polsce osiąga 1,5m. Często jest uprawiana ze względu na jesienne przebarwienia.

Nie jest w pełni mrozoodporna, należy ją zabezpieczać na zimę.

Lubi stanowisko półcieniste, zaciszne, osłonięte. Tworzy stożkowate kwiatostany, z pąków zeszłorocznych.

Jesienne liście

https://rotarybotanicalgardens.org/

5.Hortensjakrzewiasta (Hydrangea arborescens)

Naturalnie występuje w Ameryce Południowej (USA).

W Polsce uprawiana jest przede wszystkim odmiana ‘Grandiflora”.Dorasta do ok 1,5m. Tworzy okazałe kuliste kwiatostany stożkowate, białe. Jesienią zabezpieczamy krzewy dodatkową warstwą kory. Wymaga starannie pielęgnowanej gleby, bez chwastów.

odmiana "Annabelle"

6.Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Naturalnie rośnie w Japonii, Korei i Chinach oraz na Sachalinie, w cienistych lasach na glebach wilgotnych. Świetnie radzi sobie jako pnącze do pokrywania pni starych drzew jak również jako roślina okrywowa w cienistych i wilgotnych  miejscach. Zimuje bez  problemu, jedynie  po mroźnej zimy należy wykonać cięcie sanitarne usuwając martwe pędy. Nie wymaga cięcia, chyba, że za mocno się rozrośnie. Tworzy płaskie, białe kwiatostany.

Hortensje są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem dla zapracowanych. Ponadto długo kwitną i mogą być ozdobą wciętych bukietach jak i w kompozycjach w donicach.

Będą świetnym wyborem dla urozmaicenia ogrodu.

terminarz prac

wiosna – luty – kwiecień(zależnie od pogody)

cięcie hortensji

nie przycinamy, jedynie martwe pędy – hortensja dębolistna, hortensja ogrodowa, hortensja piłkowana.

Wymienione gatunki hortensji zawiązują pąki kwiatowe poprzedniego roku, więc jeśli obetniemy za mocno, nie zakwitną. Tniemy zaraz pod kwiatostanem, usuwamy jedynie przekwitłe kwiatostany.

tniemy wczesną wiosną pędy w 50%-80% - hortensja bukietowa(wiechowata)

Kwitnie na pędach tegorocznych, pocięciu wiosennym wypuszcza mocniejsze pędy, na których rozwijają się duże kwiatostany.

tniemy nad ziemiąhortensja krzewiasta,

kwitnie na pędach tegorocznych, tniemy pozostawiając ok 10 cm pędu

Kwiecień– lipiec

nawożenie hortensji

Krzewy wymagają podłoża kwaśnego, używamy najlepiej nawozu dedykowanego hortensjom lub dla roślin kwasolubnych jak różaneczniki czy azalie. Kończymy nawożenie w lipcu, aby nie pobudzić do wzrostu jesienią i ryzykować przemarznięcia.

Październik

dobrze jest jesienią dołożyc kory, szczególnie pod hortensją dębolistna i hortensję krzewiastą(usypać kopczyk). Zabezpieczymy w ten sposób korzenie przed ewentualnym przemrożeniem i zachowana zostanie wilgotność podłoża.

Źródła:

W.Seneta, J. Dolatowski – Dendrologia

W.Bugała– Dendrologia

Działkowiec

szkółki Konieczko – www.drzewa.com

Hortensje.pl

Artykuły